Spoon – uruchamiaj programy z internetu.

Posted: 11 kwietnia 2010 in Bez kategorii

Zgodnie z tym co napisałem wczoraj na Twitterze na Spoon.net można prze testować swoje strony w najróżniejszych przeglądarkach: IE 6-8, Opera 9-10, Safari 3-4, Chrome, FF 2-3.5. Moją pierwszą myślą, gdy dowiedziałem się o tej stronie było: „Kolejna strona podobna do browsershots.org, na której można sobie zobaczyć jak wygląda nasz twór pod różnymi przeglądarkami”. W skrócie: moja pierwsza myśl na szczęście była błędna.

Twórcy Spoon.net wpadli na pomysł genialny w swej prostocie. Z ich strony można po prostu uruchomić udostępniony program. Wystarczy do tego pobranie pluginu do obsługi usługi udostępnianej przez ich stronę. (tu raczej niemiła niespodzianka: instalka dostępna jest tylko i wyłącznie w pliku .exe czyli wykonywalna dla Windows. Na stronie nie ma żadnych informacji czy inne systemy będą w przyszłości wspierane.)

Gdy zainstalujemy już wspomniany plugin możemy uruchomić ze strony Spoon nie tylko najróżniejsze przeglądarki, ale także gry (m.in. Crayon Phisics demo albo World of Goo), odtwarzacze muzyki (Winamp, Songbird), odtwarzacze filmów (Quicktime, Gomplayer), aplikacje do obsługi Twittera, komunikatory i wiele innych. Po wybraniu aplikacji i włączeniu jej charakterystycznym przyciskiem pojawi się pasek informujący o czasie pozostałym do jej uruchomienia (który jest zaskakująco krótki). Później możemy już cieszyć się działającym programem.

Nie miałem jeszcze czasu dokładniej przyjrzeć się tej części, ale z informacji na stronie można wyczytać, że użytkownik może za pomocą aplikacji udostępnionej przez autorów sam tworzyć wersje programów uruchamialne za pomocą pluginu Spoon ze strony.

Moim zdaniem takie podejście do dostępności aplikacji jest nowatorskie i bardzo wygodne. Pozostaje pytanie jak z wygodą użytkowników posiadających wolniejsze łącze internetowe, chociaż uruchamiany program nie jest pobierany w całości a tylko we fragmentach z których korzysta uruchamiający.

Jeśli chodzi o słabe strony projektu rzuca się w oczy, wspomniana wcześniej obsługa tylko systemów Windows, oraz „ulotna pamięć” programów (po prostu nie zapamiętują one między uruchomieniami ustawień, zakładek, itd.).

Osoby zainteresowane zapraszam do testowania. Wszystko dostępne jest na stronie Spoon.net

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s