Twoja dystrybucja linuksa w (prawie) 10 minut

Posted: 11 kwietnia 2010 in Bez kategorii

Na stronie susestudio.com uruchomiono ciekawą możliwość stworzenia własnej dystrybucji SUSE.

By uzyskać dostęp do kreatora w tym momencie trzeba złożyć „podanie” o zaproszenie. Właściwie wystarczy podać swój email oraz (opcjonalnie) powód dlaczego chcemy założyć konto. Ja zaproszenie dostałem po kilku godzinach.

Logować się do serwisu możemy za pomocą konta Novell, Google, Yahoo! lub przez OpenID

Po zalogowaniu widzimy informacje o miejscu zajętym na naszym koncie (dostępne jest 15GB), nasze dystrybucje jeśli już jakieś przygotowaliśmy oraz przycisk tworzenia nowej aplikacji

Proces tworzenia własnej instalacji jest bardzo prosty i nie wymaga wielkiej wiedzy w temacie linuksa. (Chociaż jakaś podstawowa wiedza może być przydatna)

Tworzenie dystrybucji zaczynamy od wybrania „szablonu”, czyli np. gotowego zestawu z pulpitem GNOME lub KDE, pełnego pakietu do postawienia serwera lub komputera domowego. Ja już z przyzwyczajenia wybieram „GNOME desktop”. Wybieramy też architekturę 32 lub 64bit oraz nazywamy swoją dystrybucje.

Następne kroki to wybranie oprogramowania i pakietów, które podzielone są na kategorie..

… Pełna konfiguracja ustawień systemu takich jak: język, sieć, użytkownicy, logo (możemy dodać własne), sposobów logowania, licencji oraz dodanie skryptów do uruchomienia po instalacji lub podczas uruchamiania. Na tym etapie możemy uwzględnić uruchamianie systemu na wirtualnych komputerach (VMware, Xen)

W ostatniej zakładce „Build” wybieramy opcje przygotowania dystrybucji do zapisu, uruchomienia, instalacji itp. Do wyboru mamy obraz dysku, pendrive, LiveCD lub DVD, oraz obrazy do programów emulujących komputery.

Po kliknieciu przycisku „Build” nasza dystrybucja zostanie „zmontowana”. W moim przypadku trwało to około 5 minut.

Gotowy obraz możemy pobrać na dysk lub wykonać „jazdę próbną” przez susestudio. Jest to nic innego jak uruchomienie naszego systemu na wirtualnej maszynie którą możemy obsługiwać przez przeglądarkę.

To chyba wszystko co w tej chwili mogę powiedzieć na temat usługi udostępnionej przez susestudio.com. Oczywiście polecam do testowania samemu. Jeśli będą jakieś pytania chetnie na nie odpowiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s